jak prać jedwab

Jedwab naturalny to materiał od wieków uznawany za synonim luksusu i elegancji. Szyto z niego szaty królów i cesarzy, a współcześnie powstają z niego suknie, bluzki, krawaty, szale czy ręcznie malowane apaszki.

Nić jedwabna ma jednak jeszcze wiele innych zastosowań, które dla wielu osób mogą być zaskoczeniem. Zobaczmy jakie właściwości mają tkaniny jedwabne i jakie jest ich współczesne zastosowanie.

Jedwab – materiał do zadań specjalnych

Jedwab kojarzy się większości osób z niezwykłą wprost zwiewnością. Z pewnością można odnieść takie wrażenie, bo faktycznie włókno jedwabne jest bardzo cienkie, a ubrania i szale jedwabne są lekkie i delikatne.

Jest to tylko wrażenie, które nie ma wiele wspólnego z prawdziwym obliczem materiału jedwabnego. Włókno jedwabne jest bowiem bardzo wytrzymałe i trudne do rozerwania, a splot, który tworzy, jest bardzo gęsty. Materiał jedwabny jest dodatkowo bardzo lekki i niepalny. Nic zatem dziwnego, że materiał ten jest wykorzystywany nie tylko do szycia ubrań, ale w czasie II wojny światowej wykonywano z niego również spadochrony.

Włókno jedwabne jest wykorzystywane szeroko również w medycynie. Od wieków robi się z niego nici chirurgiczne, a łatwość ich wiązania, miękkość oraz wytrzymałość na rozciąganie sprawiają, że mimo rozwoju technologii i produkcji nici chirurgicznych z materiałów syntetycznych, naturalne jedwabne nici chirurgiczne nadal wielu chirurgów uznaje za bezkonkurencyjne.

Naukowcy stale pracują nad wykorzystaniem jedwabiu również w innych dziedzinach medycyny, m.in. w implantologii. W 2014 r. amerykańscy naukowcy opracowali śruby z jedwabiu, które mogą pomagać leczyć złamane kończyny, a następnie są w całości wchłaniane przez organizm, co likwiduje konieczność ich operacyjnego usuwania po zakończonym leczeniu.

Jedwabna tkanina – idealna dla alergików

Tkanina jedwabna zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoją wytrzymałość, ale również inne właściwości. Jest ona gładka, śliska i miękka, gdyż jej włókna są bardzo długie. Najdłuższe potrafią sięgać nawet 800m! Dzięki temu w tkaninie jedwabnej, w przeciwieństwie do tkanin bawełnianych, nie ma wielu końcówek włókien, które mogą podrażniać bardzo delikatną skórę alergików.

Bardzo ważną zaletą tkaniny jedwabnej jest jej zdolność do termoregulacji. To materiał, który w lecie chłodzi, a w zimie grzeje, dzięki czemu ogranicza pocenie się, będące jedną z przyczyn nasilenia objawów alergii skórnych. Jedwabne tkaniny są odporne na roztocza i pleśnie, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Nic zatem dziwnego, że ubrania z jedwabiu są polecane alergikom jako ubrania łagodzące objawy alergii skórnych.

Patrząc na wszystkie wymienione wyżej właściwości jedwabiu trudno się dziwić, że mimo wielowiekowej historii tkaniny jedwabne nadal cieszą się popularnością, zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i w innych dziedzinach naszego życia. Naukowcy stale pracują nad znalezieniem innych sposobów wykorzystania jedwabiu, a ich odkrycia zaskakują, bo tkanina jedwabna jest wykorzystywana do produkcji kamizelek kuloodpornych, ubrań sportowych czy samochodowych poduszek powietrznych. Biorąc do rąk jedwabną gawroszkę warto zatem spojrzeć na materiał jedwabny z nieco innej perspektywy, mając świadomość, że jedwab to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu.

Apaszka jedwabna Fuksje Silkadore – Kolekcja autorska „Kwiaty Polskie” Barbary Matuszewskiej-Berg, Milanówek
Udostępnij: