Obrazy na Jedwabiu
Obrazy z kolekcji „Triumfalizm morfologiczny” prof. Tomasza Sadleja zostały namalowane na jedwabiu na przestrzeni ostatnich kilku lat. To wyjątkowy zbiór dzieł, które w nowatorski sposób zgłębiają relacje człowieka z naturą. Każde dzieło w tej kolekcji odzwierciedla głęboką wrażliwość Artysty i jego fascynację tajemnicami natury.
(…) W procesie twórczym jestem zainteresowany przenikaniem strefy sacrum i profanum oraz stykiem elementów subtelnych i uniwersalnych z powszechnymi i rzeczywistymi (…)
Pierwszym dziełem w tej serii była monumentalna „Katastrofa w ogrodzie”, o imponujących wymiarach 250 x 240 cm, wykonana na jedwabnej satynie w 2016 roku. Ten przejmujący obraz był prezentowany m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zyskując uznanie zarówno krytyków, jak i miłośników sztuki.
Kolejne prace z 2017 roku, „Noc Świętojańska” (250 x 330 cm) oraz „Burza nad Bosforem” (250 x 220 cm), kontynuują głęboką refleksję nad siłami natury i miejscem człowieka w świecie.
W 2023 roku kolekcja została poszerzona o dwa nowe dzieła: „Noc Zmroczników” i „Noc Zawisaków”, namalowane na jedwabnej satynie o formacie 260 x 140 cm. Te prace wprowadzają widza w świat tajemniczej, nocnej natury, pełnej ruchu i dynamiki, jak również skrytych znaczeń, które można odkrywać warstwa po warstwie.
Opowiadania uzupełniające kolekcję obrazów
Integralną częścią kolekcji obrazów są teksty autorstwa Tomasza Sadleja. Opowiadanie „Kwiat paproci” dopełnia obraz „Noc Świętojańska”, natomiast nowelka „Noc zmroczników i zawisaków” stanowi szczególne uzupełnienie dla prac powstałych w 2023 roku, zarówno tych o formacie 90 x 90 cm., jak i 260 x 140 cm :
(…) Wtedy to po kolejnych falach zgiełku, przewalania się dzikich hord, bezmyślnych walkach i świadomych pożarciach osobników z odmiennych plemion, nadszedł czas królowania: łagodności, spokoju, umiarkowania i zniewalającego piękna.
Spomiędzy plastrów kory najstarszych sosen i mięsistych dolin kilkusetletnich dębów wyszły na żer ciężkie granatowo-brunatne Zawisaki.
Składając zamszowe skrzydła mrugały nieruchomymi oczami ukrytymi w brunatno-włosiastych trawnikach, szumiących po obu stronach pergaminowych wachlarzy.
Tak jak doświadczeni żeglarze nie opuszczały zbyt pochopnie bezpiecznej przystani w ciepłych plastrach kory.
Czujne łby łowiły szumy zarówno z sąsiednich pni, jak i z zagajnika, sadu i najstarszych przydrożnych kolosów najgrubiej pokrytych korą.
Jednym skrzydłem rozgarniały powietrze, dając dostęp nowym informacjom płynącym obficie na wszystkich pasmach z nieoczekiwanych kierunków.
Wystawiały obłe odwłoki i rozpraszały aerozol niedźwiedzich ciał.
Odwracały się i jak słonie z uniesioną trąbą, dmiały basami w czarną noc i pnie sąsiednich drzew.
Pozbawione podejrzliwości i ostatecznie upewnione do pory wzlotu wysuwały się na brzegi pni i niczym przeładowane strategiczne bombowce w warkocie i smugach spalin wzbijały się do góry.
Chowały podwozia i całkowicie się zlewały z oleistą czarną sadzą środka nocy (…) Fragment opowiadania Tomasza Sadleja p.t. “Noc zmroczników i zawisaków”.
Sztuka na jedwabiu prof. Sadleja to również unikatowe chusty z serii kolekcjonerskiej
Prace z cyklu „Dziki Ogród” mogą stanowić sztukę użytkową i być noszone jako artystyczne unikatowe jedwabne chusty, co czyni je szczególnie wyjątkowymi. Można je nabyć w sklepie Silkadore jako kolekcjonerskie apaszki. Te jedyne w swoim rodzaju chusty stanowią doskonały pomysł na prezent dla osób ceniących sztukę, piękno i ekskluzywność. Każda chusta nie tylko podkreśla stylizację, ale również nosi w sobie głęboką artystyczną wartość. Taka jedwabna apaszka stanowi część unikatowej kolekcji stworzonej przez uznanego polskiego Artystę.