jedwab jak prać

Jedwab naturalny to szlachetna, luksusowa i delikatna tkanina wymagająca szczególnej pielęgnacji. Wiele osób obawia się, że jest trudny w konserwacji, przez co łatwo go zniszczyć.

Podpowiemy, jak dbać, a w szczególności jak prać i przechowywać jedwab, by na długo zachował swój piękny wygląd. Zastosowanie tych kilku prostych zasad jest z pewnością warte wysiłku. Dzięki temu jedwabne ubrania i dodatki, takie jak apaszki, gawroszki, szale, czy mini szale długo będą świetnie wyglądały .

Przekonasz się, że pranie i prasowanie jedwabiu wcale nie musi być ryzykowne!

Jak prać jedwab?

Przede wszystkim zacznij od przeczytania zaleceń producenta jedwabnej odzieży. My na apaszkach i szalach Silkadore umieszczamy wszywkę z kluczowymi ikonkami takimi jak „prać ręcznie w niskiej temperaturze”, „nie używać wybielaczy”, czy „nie suszyć w suszarce bębnowej”.

Za każdym razem trzeba sprawdzić, czy producent jedwabnych ubrań nie ogranicza sposobu prania wyłącznie do czyszczenia chemicznego. Wtedy najlepiej zwrócić się do fachowców i oddać je sprawdzonej pralni chemicznej.

Jeśli na metce znajdziesz grafikę z miską, to oznacza, że jedwab możesz bez problemu wyprać w domu ręcznie.

jak prać i prasować jedwab

Pamiętaj, aby nie zaczynać prania od namaczania, ani nie chlorować tkaniny.

Zalecamy prać ręcznie, w płynie do wełny i jedwabiu, w temp. ok. 30 stopni Celsjusza.

Nie wolno tkaniny wykręcać, trzeć, wyciskać ani szarpać. Po prostu delikatnie zanurz jedwab w misce z wodą i lekko nim ruszaj i go przekładaj.

Jak płukać jedwab?

Najlepiej płucz kilkukrotnie w wodzie o temperaturze zbliżonej do tej, w której jedwab był ręcznie prany. Na zakończenie, do ostatniego płukania możesz dodać odrobinę płynu zmiękczającego. Materiał lekko odciśnij.

Jak suszyć jedwab?

Susz materiał w stanie rozłożonym, najlepiej na ręczniku. Trochę odczekaj, aż ręcznik wchłonie nadmiar wody. Nie susz na słońcu, ani w suszarce bębnowej, ponieważ kolory mogą wyblaknąć, a włókna jedwabiu – ulec uszkodzeniu.

Jak prasować jedwab?

Prasuj po lewej stronie jeszcze wilgotny materiał. Ewentualnie po prawej stronie przez wilgotną bawełnianą ściereczkę. Żelazko nastaw na opcję JEDWAB (ikonka na żelazku: 2 kropki). Nie spryskuj jedwabiu wodą podczas prasowania, ponieważ może pozostawić plamy na tkaninie.

O czym warto pamiętać? Inne zasady pielęgnacji jedwabiu

Nie rozprowadzaj perfum bezpośrednio na jedwab, ponieważ mogą zostawić plamy i go zniszczyć.

Nie dopuszczaj do silnego zabrudzenia jedwabnej tkaniny, bo może być ją trudno doprać i odplamić.

Przechowuj jedwab w „oddychającym” opakowaniu np. w tekturowym pudełku, w pobliżu środka przeciwko molom.

Dzięki stosowaniu się do tych zaleceń jedwab na długo zachowa miękkość i połysk a także intensywne kolory. Będziesz się mógł długo cieszyć swoją ulubioną apaszką czy szalem.

pranie jedwabiu
Gawroszka Silkadore „Turkusowe Kamieniczki”, ręcznie malowana na jedwabiu,
projekt: Iwona Wojewoda-Jedynak, www.silkadore.com
Udostępnij: