Ręcznie malujemy na jedwabiu apaszki, szale, gawroszki i poszetki. W swojej pracy wykorzystujemy tradycyjne “milanowskie” techniki malarskie oraz nowoczesne wzornictwo, atrakcyjne dla osób ceniących ponadczasowy szyk i elegancję.

 

Silkadore to znacznie więcej niż kupon ładnego jedwabiu.  To ponadczasowa “biżuteria”, którą można podarować nie tylko sobie, ale również komuś bliskiemu. Nasze jedwabne dodatki doceniają osoby, dla których ważna jest nie tylko klasa i elegancja, ale też aktualne trendy i inspirowanie się współczesną modą.

apaszka jak wiązać babushka

Nasza misja

Pomagamy w kreowaniu stylowego i unikatowego wizerunku. Wierzymy, że osoby obdarowane naszymi jedwabnymi dodatkami będą się czuły wyjątkowo atrakcyjnie, oryginalnie i elegancko.

Znamy jedwab jak mało kto. Od lat gromadzimy doświadczenia tworząc na jedwabiu i ręcznie go dekorując. Bliska jest nam filozofia SLOW FASHION, praca w poszanowaniu środowiska i siebie nawzajem. Jesteśmy za modą odpowiedzialną, gdzie nie ilość a jakość ma znaczenie. Dlatego nasze apaszki, gawroszki, poszetki i szale powstają w krótkich limitowanych seriach, a każda z nich jest unikatowa, oryginalnie zaprojektowana i ręcznie namalowana na szlachetnym, naturalnym jedwabiu.

Nasze dziedzictwo

Mieszkamy i pracujemy w Milanówku – kolebce polskiego jedwabnictwa. To tu w 1924r. za sprawą rodzeństwa Henryka i Stanisławy Witaczków powstała pierwsza jedwabnicza stacja doświadczalna, która zapoczątkowała przemysł jedwabniczy w Polsce. Jedwab jest wpisany w DNA naszej miejscowości. Losy wielu milanowskich rodzin splatały się z nim na przestrzeni lat. Jedwab rozsławił Milanówek nie tylko w kraju, ale i zagranicą.

Jesteśmy miłośnikami i ‘adoratorami’ jedwabiu, który stanowi dla nas wartość ponadczasową. Jako członkowie Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego działaliśmy na rzecz promowania historii polskiego jedwabnictwa. Pragniemy zachować nasze lokalne dziedzictwo kulturowe poprzez unowocześnienie tradycji i promowanie ręcznego malowania na jedwabiu. Pozyskane w 2017 r fundusze europejskie bardzo nas w tym wspierają.

W 2018 r. zdobyliśmy wyróżnienie w konkursie na Lokalny Produkt Milanówka, organizowanym przez Milanowskie Centrum Kultury i Urząd Miasta Milanówka.

Milanówek stolica i kolebka polskiego jedwabnictwa
Silkadore - nasz zespół

Nasz zespół

Silkadore tworzą nie tylko osoby doświadczone, malujące na jedwabiu od wielu lat, ale również młodzi, zdolni absolwenci uczelni plastycznych. Wzbogacają oni swój warsztat malarski o techniki malowania na jedwabiu u boku doświadczonych mistrzyń, a także wnoszą do prac świeży powiew dzisiejszej mody.

Specjalnie dla Silkadore projektantka i malarka – Iwona Wojewoda-Jedynak opracowała kolekcję apaszek i szali, w której znalazły się zarówno nowoczesne wzory klasyczne jak i bardziej odważne – awangardowe.

Iwona Wojewoda Jedynak –  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Wojciecha Sadleya, w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Gostomskiego oraz w Pracowni Struktur Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego. W 2002 artystka otrzymała wyróżnienie za najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa – „Żywioły” wykonane na tkaninie jedwabnej.

NASZE WARTOŚCI

Rzetelność – swoją pracę wykonujemy z pasją i zaangażowaniem, najlepiej jak umiemy.

Dziedzictwo – ważne są dla nas dokonania naszych dziadków i rodziców. Chcemy je przekazać następnym pokoleniom.

Partnerstwo – szanujemy innych i siebie nawzajem.

Wytrwałość – nigdy się nie poddajemy.

NASZA HISTORIA

Ciepła, życzliwa, zawsze mająca dla nas czas i opowieści. Babcia Irenka. Owdowiała będąc bardzo młodą kobietą i przez całe życie ciężko pracowała, samotnie wychowując dwójkę dzieci. Oszczędzała każdy grosz, ale nosiła się elegancko i z klasą. Nie miała dużej garderoby, ot jakieś pojedyncze sztuki, ale za to jakie! Pamiętam piękną, ciemnozieloną, rozkloszowaną, kwiecistą sukienkę a’la Marylin Monroe, ręcznie malowaną niebieską „łączkę” z jedwabnej krepy czy rudozłotą apaszkę, którą dumnie przechowuję do dziś. Pracowita i niezłomna, odnosząca się do innych z szacunkiem i po partnersku. Wzór do naśladowania w moim dorosłym życiu.

Przez lata próbowałam sprostać wszystkim wyzwaniom rodzinnym i zawodowym. Pracowałam w korporacji, zarządzałam projektami zaangażowanymi społecznie, gromadziłam ludzi z różnych środowisk wokół ważnych dla mnie idei. Odczuwałam wielką satysfakcję z wykonywanej pracy. Odnosiłam sukcesy. Napotkałam jednak trudności, które okazały się nie do pokonania. Nie wytrzymałam morderczego tempa życia. Byłam rozdarta, ale ostatecznie podjęłam decyzję o odejściu z pracy.

Wyjechałam z Warszawy i znalazłam się w Milanówku, miejscu, gdzie blisko 100 lat temu Rodzeństwo Stanisławy i Henryka Witaczków dało początek polskiemu jedwabnictwu. Dostałam propozycję współtworzenia Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa. Ta inicjatywa miała doprowadzić do powstania muzeum z prawdziwego zdarzenia, prezentującego dorobek rodziców i dziadków w atrakcyjny dla młodych ludzi sposób. Jestem zapalonym społecznikiem, więc ta idea bardzo mi się spodobała. Przypomniałam sobie opowieści mojej Babci Irenki i to jaka była dumna, kiedy pokazywała mi swoje jedwabne sukienki i apaszki. Ręcznie malowany, gładki i delikatnie połyskujący jedwab symbolizował wtedy wyjątkowe dobro luksusowe. W dobie pustych półek sklepowych i szarzyzny wokół, budził zachwyt chyba w każdym zakątku Polski, był oknem na świat…

Jako wolontariuszka i wiceprezes zarządu Stowarzyszenia przez kilka lat razem z grupą miłośników jedwabiu i jego historii dbaliśmy o utrwalenie naszego lokalnego dziedzictwa – ręcznego malowania na jedwabiu. Organizowaliśmy pokazy, warsztaty, wykłady, wystawy. Zbieraliśmy głosy poparcia dla idei utworzenia Muzeum Jedwabnictwa w Milanówku.

Niestety po kilku latach usilnych starań okazało się, że nasze marzenie o jego budowie nie może być zrealizowane. Poczułam pustkę, zawód i bezsilność, ale nie chciałam rezygnować. Postanowiłam spróbować swoich sił. Z pomocą przyjaciół pozyskałam środki unijne na uruchomienie sprzedaży internetowej rękodzieła z jedwabiu, na wsparcie jego rozwoju i tym samym zachowanie od zapomnienia lokalnego rzemiosła.

Nasza firma oferuje ręcznie malowane jedwabie wykonane w oparciu o tradycyjne techniki wypracowane w Milanówku na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Ale apaszka czy szal Silkadore to znacznie więcej niż kupon ładnego jedwabiu wykonanego tradycyjną metodą, to również profesjonalne nowoczesne i atrakcyjne wzornictwo. To piękna, jedyna w swoim rodzaju ozdoba, którą można podarować sobie lub najbliższym.

Mam nadzieję, że moja ukochana Babcia Irenka – miłośniczka robótek ręcznych i jedwabnych kreacji, dobry i oddany ludziom człowiek,  byłaby ze mnie dumna.

Chciałabym móc kiedyś przekazać owoce swojej pasji i zaangażowania moim dzieciom. I chciałabym, aby one z kolei przekazały je następnym pokoleniom…

Lidia Jakubowska

– założycielka SILKADORE

jedwabna apaszka na lata

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja pn. „Uruchomienie sprzedaży internetowej rękodzieła z jedwabiu naturalnego” mająca na celu  utworzenie przedsiębiorstwa świadczącego usługi w zakresie sprzedaży produktów z jedwabiu współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania M19 – Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

loga UE