Triumfalizm Morfologiczny
Tomasz Sadlej w swojej najnowszej kolekcji malarstwa na jedwabiu, zatytułowanej „Triumfalizm morfologiczny”, zagłębia się w nieuchronne prawa natury oraz miejsce człowieka w świecie.
W swoich pracach na jedwabiu artysta bada związki między człowiekiem a przyrodą, poruszając się na granicy tego, co jawne i tego, co skryte.
W przyrodzie wszystko jest celowe i nie podlega dyskusji. Nie ma też miejsca na poczucie humoru i refleksję. Przyrodą rządzi prosta i ostateczna determinacja: determinacja życia i śmierci – stąd tytuł kolekcji. Człowiek wprowadza przestrzeń: refleksji, abstrakcji i bezinteresowności. Te elementy potrafią zbliżyć się do tego, co jest jeszcze w przyrodzie a człowiek nie może ogarnąć do końca. Tym elementem jest TAJEMNICA / życia, świata, kosmosu…/
Głębia twórczości na jedwabiu
Twórczość na jedwabiu Tomasza Sadleja jest nie tylko wyrazem estetyki, ale również głęboką medytacją nad tajemnicą życia i nieskończonością, co sprawia, że sztuka ta wykracza poza granice tradycyjnego malarstwa, oferując widzom unikalne doświadczenie duchowe i intelektualne.
Prace z Kolekcji “Triumfalizm Morfologiczny”
Kolekcja „Triumfalizm morfologiczny” obejmuje szereg prac, z których pierwszą była monumentalna „Katastrofa w ogrodzie” o wymiarach 250 x 240 cm, stworzona na satynie w 2016 roku. Praca ta została zaprezentowana m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kolejne dzieła powstały w 2017 roku: „Noc Świętojańska” (250 x 330 cm) oraz „Burza nad Bosforem” (250 x 220 cm). Prezentowane malarstwo kontynuuje temat refleksji nad naturą i jej siłami.
Jesienią 2023 roku prof. Tomasz Sadlej poszerzył swoją kolekcję o: „Noc Zmroczników” i „Noc Zawisaków”, które namalował na jedwabnej satynie o formacie 260 x 140 cm. Obrazy te towarzyszą cyklowi „Dziki Ogród”, składającemu się z sześciu prac o rozmiarze 90 x 90 cm, wykonanych na jedwabiu o splocie krepy. Formaty te są dostępne w sklepie internetowym Silkadore w sekcji unikatowych chust kolekcjonerskich Artysty.
Cykl Dziki Ogród z kolekcji Triumfalizm Morfologiczny.
Prace tworzące cykl „Dziki Ogród” to: „Paź Wieczorny”, „Paź Poranka”, „Paź Południa”, „Niepylak Ugru”, „Niepylak Amarantu” oraz „Ichtios”. Każde z tych dzieł stanowi odrębną, ale zharmonizowaną całość, podkreślając różnorodność natury i jej złożoność. Więcej informacji na temat cyklu “Dziki Ogród”.
Opowiadania Tomasza Sadleja – dopełnienie kolekcji
Integralną częścią kolekcji są również teksty autorstwa Tomasza Sadleja. Opowiadanie „Kwiat paproci” dopełnia obraz „Noc Świętojańska”, natomiast nowelka „Noc zmroczników i zawisaków” stanowi szczególne uzupełnienie dla prac powstałych w 2023 roku, zarówno tych o formacie 90 x 90 cm., jak i 260 x 140 cm.
Publikacje dla dzieci
W ramach tej samej artystycznej wizji, Tomasz Sadlej, wspólnie z córkami Matyldą i Julią, wydał także dwie publikacje dla dzieci: „Przygody szczupaka Jezioraka” oraz „Śpiew słowika Majowika”. Książki te, zilustrowane wspólnie przez Autora i jego córki, są wyrazem nie tylko artystycznej wrażliwości, ale również edukacyjnej misji przekazywania piękna natury kolejnym pokoleniom.