historia milanowskiego jedwabnictwa
historia polskiego jedwabnictwa

W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz stulecia powstania Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku. To nie tylko lokalne święto, ale także znaczący moment w historii polskiego przemysłu jedwabniczego. Milanówek, niewielkie miasteczko na Mazowszu, zyskał miano stolicy polskiego jedwabiu, stając się centrum innowacji i produkcji tego luksusowego materiału. W tym miejscu, przez lata, rozwijano techniki pozyskiwania jedwabiu, kształtowano trendy w modzie i tworzono tkaniny, które stały się symbolem elegancji i luksusu.

Wizja produkcji jedwabiu Rodzeństwa Witaczków

Początek jedwabnictwa milanowskiego sięga 1924 roku, kiedy to Henryk i Stanisława Witaczkowie podjęli się ambitnego zadania stworzenia Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej. Henryk, z wykształceniem zdobytym w Gruzji, gdzie pracował w fabryce jedwabiu, oraz Stanisława, wspólnie z bratem, podjęli się niełatwego zadania popularyzacji hodowli jedwabników w Polsce. 

 

 

Do Milanówka napływało coraz więcej surowca, czyli jedwabników. Przy ogromnym wsparciu rodziny Witaczków powstały pierwsze, drewniane maszyny do produkcji.

Działalność Stanisławy i Henryka obejmowała nie tylko produkcję jedwabnych tkanin, ale także edukację i popularyzację jedwabnictwa w kraju. Mimo początkowych trudności i braku poparcia ze strony otoczenia, ich wizja przekształciła Milanówek w centrum polskiego jedwabnictwa. To właśnie dzięki ich determinacji i zaangażowaniu Milanówek zyskał miano stolicy polskiego jedwabiu, a ich przedsiębiorstwo stało się wzorem innowacyjności i solidności w branży.

Rozwój i renoma milanowskiego jedwabiu

W latach 30. XX wieku firma Witaczków przeżywała okres dynamicznego rozwoju. Zwiększający się popyt na jedwab oraz rosnąca popularność materiałów produkowanych w Milanówku sprzyjały rozbudowie zakładu oraz poszerzaniu asortymentu.

 

Produkowano tu różnorodne tkaniny, w tym taftę, krepę, a także jedwabie dekoracyjne i obiciowe. Jedwab milanowski stał się synonimem luksusu i wysokiej jakości, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Milanówek stał się prawdziwym centrum mody i elegancji, a jego jedwabie były pożądane przez elitę społeczną.

 

Narodziny ręcznie malowanego jedwabiu

II wojna światowa była czasem wielkiej próby dla fabryki w Milanówku. Mimo trudności i okupacji, Henryk Witaczek nadal kierował firmą, starając się utrzymać produkcję, choć przestawioną głównie na potrzeby wojenne, takie jak produkcja spadochronów. Właśnie w tych trudnych czasach, a dokładnie w roku 1942 narodziła się tradycja ręcznego malowania na jedwabiu. Malarnię zorganizowano pod kierownictwem artystki – Zofii Korwinowej.

Ręczne malowanie na jedwabiu pozwalało na zatrudnienie większej liczby osób, dając im szansę na zarobek w ciężkich warunkach okupacji. Witaczkowie, zaangażowani w działalność społeczną, wspierali lokalną społeczność, oferując fikcyjne zatrudnienie, co chroniło wielu ludzi przed represjami. To także w tym okresie Milanówek stał się schronieniem dla uchodźców i miejscem wsparcia dla działalności podziemnej.

 

Witaczkowie pomagali warszawiakom wysiedlonym po Powstaniu w 1944r. Uratowali ewakuowany ze stolicy Dom Wychowawczy księdza Boduena. Ok. 500 osób – sierot i personelu – wspierali zapewniając im żywność, leki i ubrania.

Zakłady Jedwabiu Naturalnego „Milanówek”

W kwietniu 1945r. Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza w Milanówku przeszła pod tymczasowy zarząd komisaryczny, a twórca polskiego przemysłu jedwabniczego i właściciel fabryki stał się jedynie kierującym tą placówką. Rodzeństwo Witaczków ponownie podjęło prace doświadczalne i edukacyjne.

W Milanówku i w Otmuchowie na Dolnym Śląsku utworzyło 2 średnie szkoły jedwabnicze.

W 1947r. władza komunistyczna nakazała zmianę nazwy z Centralnej Doświadczalnej Stacji w Milanówku na Państwowe Centralne Zakłady Jedwabiu Naturalnego „Milanówek”. Nakazano również likwidację sklepów firmowych.

 

Pomimo przejęcia fabryki przez władze państwowe, tradycja jedwabnictwa w Milanówku była kontynuowana. Witaczkowie, pozbawieni swojego majątku w marcu 1948r., zostali zmuszeni do opuszczenia fabryki.

W 1951 r. władze stalinowskie  skazały Henryka Witaczka na 10 lat więzienia. Zarzucano mu rzekomą kolaborację z okupantem. Po 2 latach, na mocy amnestii, został uwolniony. Zmarł w 1978 roku.  Na jego grobie na warszawskich Powązkach widnieje jeszcze fragment napisu „CZYNIĆ DOBRZE”.

W okresie powojennym Zakłady Jedwabiu Naturalnego „Milanówek” dalej produkowały tkaniny, które zdobywały uznanie w Polsce i na świecie.

 

Tafty, atłasy, apaszki, krawaty i szale wytwarzane w Milanówku stały się symbolem luksusu w czasach PRL, kiedy dostęp do tego typu produktów był mocno ograniczony. 

W latach 90. XX wieku całkowicie wstrzymano produkcję jedwabiu w Milanówku. W 1997r. majątek Witaczków został wykupiony przez spółkę Jedwab Polski. 

Współczesny Milanówek – tradycja i nowoczesność

Choć lata 80. i 90. przyniosły trudności milanowskiemu jedwabnictwu, w szczególności z powodu przemian gospodarczych, tradycja ręcznego malowania na jedwabiu przetrwała. Dziś Milanówek wciąż kultywuje swoje jedwabnicze dziedzictwo, a takie firmy jak Silkadore dbają o to, by kunszt ręcznego malowania na jedwabiu był kontynuowany i rozwijany.

Apaszki, gawroszki, szale i poszetki Silkadore są dostępne w zakładce SKLEP

 

Dzięki zaangażowaniu lokalnych artystów oraz firm, Milanówek nadal jest miejscem, gdzie jedwabne tkaniny powstają z najwyższą starannością i pasją, łącząc tradycję z nowoczesnością.

 

 

Do dziś zachowały się w Milanówku nieliczne drzewa morwowe, tablice wytyczające jedwabny szlak umiejscowione w najważniejszych dla historii jedwabnictwa punktach miasta oraz mural upamiętniający prekursorów polskiego jedwabnictwa – Rodzeństwo Witaczków.

 

 

W setną rocznicę powstania Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej możemy z dumą spojrzeć na dziedzictwo jedwabnicze Milanówka, które mimo upływu czasu, wciąż zachwyca swoim pięknem i elegancją. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że możemy być jego częścią. 

 

 

 Artykuł powstał w oparciu o materiały przygotowane przez Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Udostępnij: